Spis treści
Każdy, kto w dzisiejszych czasach podjął się trudu budowy własnego domu wie, jak wysoka jest cena metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Przy ograniczeniach budżetowych, które zdecydowana większość inwestorów posiada, należy pochylić się nad kwestią optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Częstym problemem współczesnych projektów budowlanych jest relatywnie duża powierzchnia zajmowanej kotłowni po to, by zmieścić wszystkie wymagane komponenty, urządzenia i instalacje. Chociaż rynek stara się nadążać za potrzebami i wymogami, to prawdziwa rewolucja dzieje się na naszych oczach!
Pompa ciepła typu all-in-one. Poznaj SOLA AirMaster 175
SOLA czyli polska marka pomp ciepła zaskoczyła rynek swoją nowością – modelem AirMaster 175, który zawiera wszystkie elementy kotłowni w jednym, kompaktowym i zabudowanym urządzeniu. Co konkretnie posiada urządzenie typu all-in-one?
To przede wszystkim zbiornik buforowy o pojemności 30l, co stanowi spore zaskoczenie i zmianę „in plus” w stosunku do rozwiązań konkurencyjnych. Dlaczego umieszczenie bufora jest tak ważne? W przypadku cyklu defrostu czyli odmrażania sprężarki w zimowe dni, wykorzystywany czynnik nie jest pobierany z obiegu grzewczego (co wychładza dom), ale właśnie ze zbiornika buforowego. W jego wnętrzu znajduje się także grzałka elektryczna o mocy 7.5 kW, która załączana jest w sytuacji, gdy przekroczony zostanie punk biwalentny.
Przechodząc dalej nie sposób pominąć duży zasobnik ciepłej wody użytkowej, który zawiera pompa ciepła SOLA AirMaster 175. Pojemność zasobnika c.w.u. to aż 190l, co pozwala na wygodne korzystanie z ciepłej wody przez wszystkich użytkowników a także zoptymalizowanie zużycia energii poprzez możliwość podgrzania wody w trakcie pracy instalacji fotowoltaicznej lub w porze niższej taryfy cenowej energii elektrycznej.
Dobrze przepracowany etap projektowania przez W&H Electric Polska sp. z o. o. czyli polskiego producenta pompa ciepła marki SOLA pozwolił zminimalizować i spójnie skomponować pozostały osprzęt, który konieczny jest do działania całego systemu grzewczego. Mowa tu m.in. o pompach obiegowych, zbiorniku wyrównawczym, przepływomierzu, grupach bezpieczeństwa, zaworze trójdrogowym i zaworze mieszającym. Wszystkie te i inne wymagane komponenty zawarte są we wnętrzu SOLA Box AirMaster 175, zatem nie jest konieczna rozbudowa kotłowni i tym samym zwiększanie zajmowanej przez nią powierzchni.
Personalizowana pompa ciepła? SOLA naprawdę to robi!
No dobrze, ale każda instalacja grzewcza jest inna i ma swoją specyfikę. Co w takim wypadku?
SOLA daje możliwość wybrania, tj. spersonalizowania kierunków i ilości wyjść zasilań i powrotów. Nabywca może zdecydować, czy jego przyłącza wyprowadzone będą od góry, lewej lub prawej strony i właśnie taką pompę ciepła otrzyma od producenta.
W praktyce optymalizuje to nie tylko zajmowaną powierzchnię, ale również ogranicza zakres pracy wykonywanych przez instalatora, co wpływ zarówno na sam czas pracy jak i końcową wycenę.
POLSKI PRODUCENT
Jednostki wewnętrzne pomp ciepła SOLA produkowane są w całości w Gorlicach (woj. małopolskie). Oprócz fizycznej produkcji, prowadzimy tu także prace koncepcyjno - rozwojowe, a zespół inżynierów przygotowuje oprogramowanie do naszych urządzeń.
Ogromne możliwości ukryte w SOLA Box AirMaster 175
Standardowa konfiguracja pompy ciepła SOLA Box AirMaster 175 zawiera możliwości podłączenia jednego obiegu grzewczego oraz obiegu ciepłej wody użytkowej. Jednak nie zamyka to bardziej zaawansowanych możliwości, które znajdą zastosowanie w przypadku bardziej wymagających użytkowników.
W prosty sposób możliwe jest rozbudowanie instalacji grzewczej o kolejny obieg. Wystarczy jedynie przy zamówieniu urządzenia doposażyć SOLA Box w tzw. zestaw rozszerzający. Dzięki temu nabywca otrzyma pompę ciepła z dodatkowym wyjściem i powrotem, które bez problemu będzie mógł skonfigurować poprzez intuicyjne menu dostępne z poziomu wyświetlacza dotykowego.
Czy to już wszystko? Zdecydowanie nie!
Urządzenie posiada możliwość integracji pompy ciepła SOLA Box z zewnętrznym źródłem ciepła. Specjalny zestaw rozszerzający pozwoli połączyć obiegi grzewcze dwóch niezależnych źródeł ciepła, np. kotła gazowego.
Dzięki temu pompa ciepła sterować będzie całym systemem ogrzewania w ten sposób, by optymalnie, ekonomicznie i najbardziej ekologicznie dostarczyć potrzebną ilość energii cieplnej.
Pompa ciepła w kuchni? Nic nie stoi na przeszkodzie!
Wymiary omawianej pompy ciepła nie odbiegają od gabarytów typowych lodówek, które stanowią wyposażenie współczesnej kuchni. Czy zatem możliwa jest całkowita likwidacja pomieszczenia kotłowni i zorganizowania w niej spiżarni czy niewielkiej siłowni?
Tak! Wystarczy jedynie tak rozplanować system ogrzewania, by doprowadzić do zabudowy kuchennej obieg lub obiegi grzewcze i c.w.u. Jeśli pojawiają się obawy co do emisji hałasu – już możemy uspokoić. Poziom hałasu pracy jednostki zewnętrznej nie przekracza głośności pracy lodówki, więc jej obecność w zabudowie kuchennej będzie praktycznie niezauważalna.
SOLA Box AirMaster 175 to propozycja, nad którą zdecydowanie warto pochylić się w dobie ciągle rosnących kosztów związanych z budową domu. Urządzenie pozwala zminimalizować powierzchnię potrzebną na wykonanie instalacji ogrzewania, a także ogranicza zakres prac instalatora. Wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy, komfort, wysoka wydajność i najnowsze technologie.
Czy stać Cię, by to wszystko odrzucić?