CZYTASZ TERAZ

Pompa ciepła ogrzeje dom, garaż a nawet i basen!

UDOSTĘPNIJ DALEJ

Pompa ciepła ogrzeje dom, garaż a nawet i basen!

Spis treści

Podgrzewany basen, garaż, podjazd przed domem i oczywiście budynek mieszkalny? Jeszcze kilka lat temu było praktycznie rzeczą niemożliwą, by wszystkie te obiekty zasilić w ciepło z wykorzystaniem tylko jednego urządzenia grzewczego. W bardziej pozytywnej wersji było to wykonalne, jednak zapewnienie optymalnych temperatur, które przecież są różne w zależności od odbiornika ciepła, było zadaniem niezwykle skomplikowanym, budzącym u instalatora C.O. nie lada zagadkę.

Polski producent pomp ciepła SOLA znalazł na to złoty środek – ogrzewanie różnych obiektów z wykorzystaniem jednego urządzenia jest możliwe do osiągnięcia i to niewielkim kosztem!

pompa ciepła do domu garażu i basenu

Ile obiegów grzewczych posiada pompa ciepła w wersji podstawowej?

Decydując się na zakup i montaż pompy ciepła SOLA użytkownik ma możliwość wydzielenia dwóch obiegów grzewczych, w tym jeden z tzw. mieszaczem.

Takie rozwiązanie jest konieczne w sytuacji, gdy instalacja domowa działa równolegle w oparciu o grzejniki jak i płaszczyznowe emitery ciepła (np. ogrzewanie podłogowe). Wynika to z prostego faktu, że na zasilanie grzejników potrzebna jest wyższa temperatura (~60°C) niż na zasilanie podłogówki. W takim wypadku zawór mieszający dopuszcza strumień zimnej wody, by zredukować temperaturę na wyjściu danego obiegu.

Dla większości typowych gospodarstw domowych takie rozwiązanie jest w pełni wystarczające. Jednak co w sytuacji, gdy klient ma nieco wyższe wymagania i chce dostarczyć ciepło na inne odbiorniki lub pomieszczenia jak np. garaż?

Jak zwiększyć ilość obiegów grzewczych dla pompy ciepła?

Szczęśliwi posiadacze pomp ciepła SOLA mają ten przywilej, że naprawdę niewielkim kosztem mogą w prosty sposób zwiększyć ilość obiegów grzewczych. Wystarczy dokupić specjalny moduł rozszerzający, dzięki któremu pompa ciepła będzie w stanie zarządzać aż 3 obiegami grzewczymi! Wybór konkretnego modułu rozszerzającego zależny jest od tego, czy dany obieg ma być obiegiem prostym czy też obiegiem z mieszaczem. Istnieje bowiem możliwość, by każdy z trzech obiegów grzewczych posiadał zawór mieszający.

Jeśli mowa o kosztach, to w porównaniu z całą instalacją grzewczą są one relatywnie niewielkie, gdyż jest to poziom 2-3 tysięcy złotych. To zdecydowanie mocny atut pomp ciepła SOLA, bowiem zwiększenie ilości obiegów grzewczych w pompach ciepła innych producentów jest znacznie bardziej kosztowne.

obiegi grzewcze w pompie ciepła

Moduł rozszerzający odpowiedzialny jest za sterowanie pracą pompy ciepła na poszczególne obiegi grzewcze. To swego rodzaju dodatkowy „mózg”, który zarządza pracą urządzenia i przekazuje informacje, jaka temperatura czynnika grzewczego powinna trafiać na poszczególne obiegi. Oczywiście konieczne jest także fizyczne wykonanie tych obiegów i podejść pod zasilanie, ale to raczej sprawa oczywista.

Jak w praktyce wygląda taka instalacja? Wydzielone obiegi grzewcze poprowadzone są do zbiornika buforowego. Na każdym obiegu znajduje się czujnik, który połączony jest z jednostką pompy ciepła. Możliwe to jest właśnie poprzez wyposażenie urządzenia w dodatkowy moduł rozszerzający. Po odpowiedniej konfiguracji, użytkownik ma możliwość zaprogramowania temperatury poszczególnych obiegów grzewczych. Całość tworzy spójny, wydajny, elastyczny i łatwy w obsłudze system.

Gdzie kupić pompę ciepła z trzema obiegami?

Wyposażenie domowej instalacji grzewczej w trzy obiegi grzewcze możliwe jest przy wykorzystaniu rozwiązań polskiej marki SOLA. Baza autoryzowanych dystrybutorów pomp ciepła SOLA, zawiera wykaz firm i hurtowni, które posiadają odpowiedni asortyment. W przypadku poszerzenia podstawowych możliwości pompy ciepła SOLA należy dokupić moduł I/O (AVS55.196/101) lub moduł rozszerzający (AVS75.370/101) w zależności od konfiguracji obiegów grzewczych (obiegi proste lub obiegi z mieszaczem). 

POLSKI PRODUCENT

Jednostki wewnętrzne pomp ciepła SOLA produkowane są w całości w Gorlicach (woj. małopolskie). Oprócz fizycznej produkcji, prowadzimy tu także prace koncepcyjno - rozwojowe, a zespół inżynierów przygotowuje oprogramowanie do naszych urządzeń. 

Gdzie kupić pompę ciepła z trzema obiegami?

Być może to rozwiązanie wydaje się dla Ciebie w chwili obecnej nieprzydatne. Nie posiadasz ogrzewanego garażu a może nie dorobiłeś się jeszcze własnego basenu? Spokojnie, przecież „nie od razu Kraków zbudowano”.

komfort cieplny z pompą ciepła

Posiadacze własnych domów z reguły po pewnym czasie dochodzą do wniosku, że „zrobiliby to inaczej”. Decydując się na montaż pompy ciepła dajesz sobie furtkę na przyszłość, że gdy trzeba Ci będzie wydzielić dodatkowe obiegi grzewcze nie będziesz musiał wydawać dziesiątek tysięcy złotych czy, co gorsza, zmieniać urządzenia grzewczego. O przyszłości pomyśl już teraz…

UDOSTĘPNIJ DALEJ

GDZIE KUPIĆ?

Poznaj oficjalnych dystrybutorów i serwisantów pomp ciepła SOLA

POLECAMY

TECHNOLOGIA SOLAIQ

KATALOG

NARZĘDZIA

KALKULATOR

TECHNOLOGIA SOLAIQ

KATALOG

POLECAMY

NARZĘDZIA

KALKULATOR

Oblicz zapotrzebowanie na ciepło

GDZIE KUPIĆ?

Baza dystrybutorów i serwisantów

STREFA INSTALATORA

SCHEMATY

Pobierz gotowe schematy instalacji

SZKOLENIA

Kursy F-Gazy i montaż pomp ciepła

NASZ BESTSELLER