Dla obecnych i przyszłych posiadaczy pomp ciepła niezwykle istotną kwestią jest wiedza na temat tego, ile energii elektrycznej zużyje ich urządzenie w trakcie sezonu grzewczego. Wielu producentów definiuje górnolotne przekazy marketingowe na temat wydajności, a zwłaszcza współczynnika COP ich urządzeń grzewczych, jednak deklarowane parametry nie zawsze znajdują swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Efektywność pompy ciepła i związane z nią koszty eksploatacyjne zależą od wielu czynników, wśród których dominującą rolę odgrywa odpowiedni dobór urządzenia oraz efektywne zarządzanie pracą całego systemu grzewczego.
Polski producent pomp ciepła marki SOLA właśnie w tych dwóch aspektach zyskał źródło przewagi konkurencyjnej. Opracowana autorska technologia SOLAIQ to unikalny system zarządzania pracą pompy ciepła. Zaawansowane algorytmy i rozbudowane układy sterowania wykonują szereg czynności, które pozwalają optymalnie sterować pracą pompy ciepła.
Przez pierwsze trzy dni po uruchomieniu pompa ciepła zbiera szereg danych odnośnie danego budynku. Urządzenie pozyskuje wiedzę na temat charakterystyki termicznej, czyli jak szybko dany dom się nagrzewa i wytraca ciepło czy też z jaką mocą pompa ciepła musi pracować, by uzupełnić deficyt energii cieplnej w danych warunkach atmosferycznych. Tak zdobyte dane są następnie wykorzystywane do automatycznej nastawy krzywej grzewczej. W przypadku standardowych rozwiązań, krzywa grzewcza ustawiana jest ręcznie i zależna jest tylko od temperatury zewnętrznej.
W przypadku pomp ciepła SOLA inteligentna krzywa grzewcza auto- matycznie dostosowuje się w czasie rzeczywistym na podstawie wielu zmiennych, m.in. termiki danego domu, cen stawek energii elektrycznej, a nie tylko na pod- stawie temperatur. Pozwala to urządzeniu grzewczemu odpowiednio rozplanować system produkcji i dystrybucji ciepła, by uczynić to przy możliwie niskim poborze energii. Automatyzacja sterowania oznacza realne oszczędności – to nawet 20% w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami.
Ilość zużywanej przez pompę ciepła energii na przestrzeni sezonu grzewczego zależy także od odpowiednio dobranej mocy urządzenia grzewczego. Na stronie producenta pomp ciepła SOLA znajduje się specjalne narzędzie, dzięki któremu w prosty sposób można wyznaczyć moc pompy ciepła dla konkretnego budynku. Wystarczy wprowadzić informacje co do budynku, jego struk-
tury i ocieplenia, lokalizacji, powierzchni, stolarki okiennej i drzwiowej, zaś narzędzie wskaże zapotrzebowanie budynku na moc cieplną. Na podstawie uzyskanego wyniku wystarczy w tabeli doborowej pomp ciepła SOLA sprawdzić, jaka moc pompy ciepła jest wymagana dla danego domu.
Prostota doboru i montażu dzięki narzędziom dla instalatorów i użytkowników końcowych, inteligentne zarządzanie pracą, adaptacja do konkretnego budynku i jego charakterystyki termicznej, polska produkcja i wsparcie techniczne w okresie gwarancyjnym i pogwarancyjnym czy miano oficjalnego partnera technologicznego Siemens to tylko niektóre z atutów, które pozycjonują pompy ciepła SOLA wśród liderów rynkowych.