CZYTASZ TERAZ

Jaką pompę ciepła wybrać? Porady i wskazówki

UDOSTĘPNIJ DALEJ

Jaką pompę ciepła wybrać? Porady i wskazówki

Jaką pompę ciepła wybrać? Poradnik dla nowych i modernizowanych systemów grzewczych na przykładzie pomp ciepła SOLA.

Poznaj najtańsze i najbardziej przyjazne środowisku rozwiązanie na rynku urządzeń grzewczych. Pompa ciepła – genialny wynalazek z dziedziny OZE, który wykorzystując zmodyfikowany, znany od lat mechanizm, prezentuje atrakcyjną wizję przyszłości, gdzie – zadając kłam prześmiewczemu powiedzeniu – energia bierze się z powietrza.

No właśnie – czy tylko? Oto krótki przewodnik po rodzajach naszych pomp.

NA PROGU WAŻNYCH DECYZJI...

Wybór metody ogrzewania jest bez wątpienia jednym z ważniejszych postanowień, przed którym staje każdy, kto wymarzył i zaprojektował własne cztery kąty. Mnogość urządzeń i rozwiązań może przyprawić o ból głowy, warto więc – biorąc pod uwagę ogólnoświatowe trendy – uświadomić sobie, które z nich (ze względu na ekologię i ekonomię) odchodzić będą w przeszłość, a przed którymi roztacza się zielona panorama przyszłości.

 
 

 

 

...I ZA ICH PROGIEM...

Byłoby technologiczną niesprawiedliwością, gdyby pompy ciepła dedykowane zostały tylko przyszłym właścicielom własnych domów. To prawda – “budujący się” mają zadanie ułatwione, chociażby ze względu na możliwość indywidualnego zaprojektowania: systemu ogrzewania, metrażu budynku, ocieplenia etc. w taki sposób, by książkowo spełniał wymagania danej pompy, zwykle tradycyjnej (powietrze-woda). Uczciwość wymaga także, by wspomnieć, że takie rozwiązanie (na etapie zakupu wyposażenia) jest zwykle korzystniejszym ekonomicznie.

 

Nie znaczy to jednak, że modernizacje dotychczasowych systemów nie wchodzą w grę. Co więcej, nie oznaczają gruntownych, kosztownych remontów. Lwia część dostępnych na rynku pomp ciepła bardzo łatwo integruje się z istniejącą instalacją rurową i grzejnikami, co czyni pompy doskonałą opcją, dostępną dla każdego.

 

DLA KAŻDEGO COŚ...GRZEWCZEGO - RODZAJE POMP

Marka SOLA posiada w ofercie zasadniczo dwa rodzaje pomp ciepła: pompa ciepła Premium oraz hybrydowa pompa ciepła. Jak działają i dla kogo są przeznaczone? Postaramy się ogólnikowo uszeregować je według przyszłych zastosowań.

 

1. Pompa ciepła Premium

Tradycyjna pompa powietrze – woda. Dedykowana jest jednorodzinnym budynkom o metrażu do 150m2 z ogrzewaniem podłogowym. Idealna dla domów jedno- i dwukondygnacyjnych. Maksymalna temperatura pracy obiegu grzewczego wynosi 60°C , co jest wartością wystarczającą w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na grzewczy pakiet złożony z “podłogówki” i, rzecz jasna, możliwości przygotowania ciepłej wody użytkowej. Temperaturowy zakres pracy tej pompy mieści się w przedziale od -20°C do +35°C, co w naszych warunkach klimatycznych zapewnia komfort termiczny przez większą część roku. Gdyby jednak temperatura oscylowała wokół -20°C  (co zdarza się na tyle sporadycznie, że trudno będzie mówić o zachwianiu bilansu ekonomicznego), pompa ma “pomocnika” w postaci wbudowanej nagrzewnicy elektrycznej, która wspomoże pracę pompy w dolnych temperaturowych zakresach jej działania. Podsumowując, pompa ciepła premium jest świetnym rozwiązaniem dla przyszłych lokatorów, którzy mają możliwość wyboru systemu ogrzewania. Pakiet: pompa + ogrzewanie podłogowe zda z pewnością każdy “pogodowy” egzamin, należy podkreślić jednak, że zużycie energii w miesiącach zimowych wpłynie na wysokość rachunków. Pompa Premium stanowi także świetnie rozwiązanie, gdy np. z przyczyn lokalizacyjnych nie możemy pozwolić sobie na przyłącz gazu, a nie chcemy decydować się na niekorzystne ekonomicznie ogrzewanie elektryczne.

2. Pompa ciepła HybridMaster 200

Hybryda to kombinacja. A konkretniej – połączenie pompy ciepła z gazowym kotłem kondensacyjnym. Jej główną zaletą jest brak minimalnej temperatury zewnętrznej podczas ogrzewania – nawet podczas ciężkich zim i siarczystych mrozów gazowy kocioł kondensacyjny wspomoże pompę na tyle, by zapewniała ustawioną przez nas temperaturę wewnątrz budynku. Pompa hybrydowa posiada dwa modele zarządzania: ekonomiczny i ekologiczny. Co więcej, HybridMaster 200 została wzbogacona o sterownik, który dzięki podanym  informacjom o kosztach energii elektrycznej i gazu ziemnego automatycznie obliczy koszt wytworzenia energii przez moduł kondensacyjny lub pompę ciepła i sam “zaproponuje” nam najkorzystniejsze rozwiązanie. Komu zatem dedykowana jest ta pompa? Warunkiem koniecznym jest zapewnienie źródła gazu, to oczywiste (niespodzianka – nie potrzebujemy stałego przyłącza, można użyć butli). Pompa świetnie sprawdza się przy modernizacjach dotychczasowych systemów grzewczych, bez konieczności gruntownych remontów. Posiadając tradycyjne C.O. oparte na rurach i grzejnikach w każdym pomieszczeniu, dokonując jedynie drobnych korekt w postaci pozbycia się dotychczasowego pieca, możemy BEZINWAZYJNIE zmienić źródło ciepła w naszym budynku. Hybryda daje pewność, że odpowiadające nam dotychczas warunki termiczne zostaną utrzymane, ponieważ podczas pracy modułu kondensacyjnego, maksymalna temperatura zasilania obiegu grzewczego wzrasta aż do 85°C . Z pewnością pokryje to apetyty nawet najbardziej ciepłolubnych lokatorów i “paliwożernych” budynków. Reasumując – pompa HybridMaster 200 to sprzęt do zadań specjalnych. Modernizacje systemu ogrzewania (zwłaszcza w wysokometrażowych budynkach z mijającej epoki), przywiązanie do tradycyjnej formy ogrzewania w postaci grzejników (pompa posiada kaskadę do 16 generatorów ciepła), a może, ujmując żartobliwie, pragnienie bezwzględnego spokoju i “stania na dwóch nogach” – te przesłanki zdecydowanie kwalifikują do zaopatrzenia się właśnie w ten model.

PUŁAPKA INTERPRETACJI

Powyższe propozycje mają charakter poglądowy i nie tworzą bezwzględnych ram dla przyszłych użytkowników. Staraliśmy się przedstawić optymalne warunki pracy danych rodzajów pomp, uwzględniając przede wszystkim bilans ekonomiczny. Posiadanie ogrzewania podłogowego nie stanowi przeszkody, by zaopatrzeć się w pompę hybrydową, a potężny, dwustumetrowy budynek nie wyklucza poprawnej pracy pompy tradycyjnej. Warto nadmienić jednak, że w takich przypadkach korzyści ekonomiczne nie będą odróżniać pompy ciepła od innych urządzeń grzewczych na tyle, by opłacało się w nią inwestować…

 

…a przecież głównie o “eko…” w tym chodzi, prawda?

UDOSTĘPNIJ DALEJ

GDZIE KUPIĆ?

Poznaj oficjalnych dystrybutorów i serwisantów pomp ciepła SOLA

POLECAMY

TECHNOLOGIA SOLAIQ

KATALOG

NARZĘDZIA

KALKULATOR

TECHNOLOGIA SOLAIQ

KATALOG

POLECAMY

NARZĘDZIA

KALKULATOR

Oblicz zapotrzebowanie na ciepło

GDZIE KUPIĆ?

Baza dystrybutorów i serwisantów

STREFA INSTALATORA

SCHEMATY

Pobierz gotowe schematy instalacji

SZKOLENIA

Kursy F-Gazy i montaż pomp ciepła

NASZ BESTSELLER