CZYTASZ TERAZ

Czym jest COP pompy ciepła?

UDOSTĘPNIJ DALEJ

Czym jest COP pompy ciepła?

Co oznacza termin „COP”? Dlaczego jest tak ważny?

Kiedy zdecydujemy się na ogrzewanie przyszłości, czyli pompę ciepła, pojawienie się dwóch rzeczy jest równie pewne, jak śmierć i podatki.

 

Pierwsza rzecz – zetkniemy się z terminem COP. Druga, że jako konsument zadawać będziemy pytanie, ile kosztować nas będzie eksploatacja, ponieważ pompa ciepła to nie perpetuum mobile i pobiera energię elektryczną.

 

 

COP (coefficient of performance) oznacza współczynnik wydajności pompy ciepła.

Określa stosunek pomiędzy wytworzoną energią cieplną a pobraną energią elektryczną.

 

Nie daj się wkręcić innym producentom

Nie jest on – niestety – stały (zależy od czynników pogodowych), przez co konkretne wyliczenie stałej sumy kosztów jest niemożliwe, jednak warto pamiętać o podstawowej zasadzie – im wyższy deklarowany COP, tym lepiej dla naszej kieszeni.


Przykład: oznaczenie COP o wartości „3” informuje, że do wyprodukowania 6 kWh energii cieplnej potrzebne będzie pobranie 2 kWh energii elektrycznej. Idąc tym samym tropem: COP o wartości „4” oznacza, że pompa wyprodukuje czterokrotnie więcej energii, niż pobierze. Dla domu o takim samym apetycie (6 kWh) będzie to zatem 1,5 kWh energii zużytej na zasilanie pompy ciepła.

 

COP – w dużym uproszczeniu, to swoisty drogowskaz konsumencki, który pełni funkcję podobną do deklaracji klas energetycznych, umieszczanych na lodówkach i pralkach.

 

W przypadku pomp ciepła SOLA współczynnik COP określony jest dla warunków nominalnych (czego nie czyni każdy producent), a więc A7/W35, co oznacza temperaturę na dolnym źródle wynosi 7C, a na górnym (wyjście pompy) 35C.

Hybrydowa pompa ciepła SOLA

UDOSTĘPNIJ DALEJ

GDZIE KUPIĆ?

Poznaj oficjalnych dystrybutorów i serwisantów pomp ciepła SOLA

POLECAMY

TECHNOLOGIA SOLAIQ

KATALOG

NARZĘDZIA

KALKULATOR

TECHNOLOGIA SOLAIQ

KATALOG

POLECAMY

NARZĘDZIA

KALKULATOR

Oblicz zapotrzebowanie na ciepło

GDZIE KUPIĆ?

Baza dystrybutorów i serwisantów

STREFA INSTALATORA

SCHEMATY

Pobierz gotowe schematy instalacji

SZKOLENIA

Kursy F-Gazy i montaż pomp ciepła

NASZ BESTSELLER